Сплата аліментів

Для того, щоб з’ясувати, як відбулася виплата аліментів до цього часу, потрібно звернутися до Сімейного кодексу України. Ним встановлено, що в обов’язки батьків входить утримання своїх дітей. Державою також було визначено нижню межу, на рівні якої батьки мають піклуватися про своїх дітей, сплачувати  на їх користь аліменти. Раніше межа становила один неоподатковуваний  мінімум доходів громадян, тобто 17 гривень. У жовтні 2005р. її було збільшено до 30 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини  відповідного віку. На сьогодні мінімальний розмір аліментів на дитину становить: для дітей віком до 6 років – 112,80грн.; дітей віком від 6 до 18 років – 140,40 грн.

 

Відповідно до нового закону дитина, яка не отримувала грошової допомоги у вигляді аліментів від своїх батьків,  буде отримувати її від держави. Розмір такої допомоги становитиме не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, тобто менше зазначених сум – сто дванадцять та сто сорок гривень – дитина отримувати не повинна.

Грошова допомога дітям від держави буде тимчасовою, і призначатиметься лише у конкретних випадках. Скажімо, платник аліментів має не регулярний дохід або частину доходу отримує в натуральній формі. У такому разі за заявою платника або одержувача суд може визначити фіксований розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Це передбачено статтею 184 Сімейного кодексу України. Сума аліментів може бути меншою за вищезгаданий мінімум. Тоді дитині, починаючи з 2006 року, мають призначити державну допомогу. Її сума дорівнюватиме різниці між 30 відсотками від прожиткового мінімуму і твердою сумою аліментів, яку визначає суд.

Тимчасова допомога надаватиметься ще у випадках, коли місце проживання батьків не відоме або платник аліментів ухиляється від виконання своїх обов’язків.  Якщо ж батьки не спроможні утримувати свою дитину,  державна допомога також буде призначатися. Її розмір становитиме не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

 

Для того, щоб оформити аліменти на дитину,  потрібно укласти договір про сплату аліментів, у якому визначаються розмір та строки виплати.  У разі не виконання одним із батьків свого обов’язку аліменти стягуються на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Також аліменти можуть стягуватися за рішенням суду ( ст. 191 СКУ). Спробуємо розглянути кілька типових випадків.  Як бути, якщо аліменти не виплачуються вже тривалий час?  Позивач має надати до суду  докази, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх отримати. У цьому випадку суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш ніж  за три роки.

Якщо ж  платник аліментів не працював  на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, вона обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника відповідної кваліфікації або не кваліфікованого працівника для даної місцевості.

Крім того, при визначенні розміру аліментів судом враховується стан здоров’я та матеріальне становище дитини, а також матеріальне становище платника аліментів. Важливим моментом є наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка ( дружини, батьків, дочки, сина).

Бувають випадки, коли дитину влаштовують до закладу охорони здоров’я, навчального або іншого закладу. Якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої дот державного або комунального закладу охорони здоров’я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах.

У будь-якому випадку гроші повинні використовуватися за цільовим призначенням. У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні  Державного ощадного банку України.

Незважаючи на те, що аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, важливо пам’ятати, що неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

            Тож для того, щоб ваша дитина почала отримувати збільшену суму аліментів вже на початку року, потрібно дещо з’ясувати. Оскільки існує добровільний і примусовий вид аліментів. На підприємстві аліменти утримують на підставі заяви ( при добровільній сплаті) або на підставі виконавчого листа ( при – примусовій). Бухгалтер фактично виконує доручення працівника або виконавчої служби  щодо перерахування певної суми потрібному адресату.

Якщо у заяві або виконавчому листі не зазначено, що  сума аліментів повинна бути більшою (меншою) за встановлену законодавством мінімальну величину, бухгалтер і надалі буде утримувати ту суму, яку утримував раніше, навіть коли вона менша за 112,80 (140,40) грн.. Так продовжуватиметься до надходження заяви платника аліментів або виконавчого листа з новими даними. Тому той, хто зацікавлений в отриманні підвищених аліментів, має особисто проконтролювати процес переоформлення.

Відповідно до статті 184 Сімейного кодексу України, «якщо платник аліментів має не регулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також  за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі». Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації.

 

 

 

Мінімальний розмір на одну дитину встановлюється законом і на даний  момент  не може бути меншим, аніж на 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (пункт 2 статті 182  Сімейного кодексу України) Пунктом 3 статті 184 Сімейного кодексу України встановлено,  що якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру, зазначеного вище, то дитині призначається державна допомога в розмірі, що становить різницю між визначеним розміром аліментів і 30-ма відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Прожитковий мінімум в 2006 році становить:

        - для дітей віком до 6 років : з 1 січня – 400 грн., з 1 квітня  -  410 грн., з 1 жовтня 418 грн.;

        - для дітей віком від 6 до18 років з 1 січня – 514 грн., з 1 квітня –527 грн. з 1 жовтня  -               536 грн. (стаття 65 Закону України «Про державний бюджет України  на 2006 рік» від 20.12.2005р. № 3235 – ІV).