Стягнення аліментів за кордоном
Щодо стягнення аліментів у разі виїзду одного з батьків на постійне проживання в іноземну державу, з якою не укладено договір про надання правової допомоги.
Відповідно до ч. 4 ст. 181 Сімейного кодексу України, у разі виїзду одного з батьків за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються відповідно до Порядку стягнення аліментів на дитину (дітей) у разі виїзду одного з батьків для постійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про подання правової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 № 1203.
Необхідно зазначити, якщо після набрання рішенням суду законної сили, згідно з яким з одного із батьків стягуються аліменти, він виїжджає для постійного проживання у державу, з якою Україна не має договору про правову допомогу, з нього за рішенням суду до його виїзду за межі України може бути стягнуто аліменти за весь період до досягнення дитиною повноліття.
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку, у разі виїзду одного з батьків, який є громадянином України, для постійного проживання в іноземній державі, він повинен виконати аліментні зобов'язання з утримання дитини (дітей) до досягнення нею повноліття. Зазначені правовідносини оформлюються договором між цією особою та одним з батьків, з яким залишається дитина (діти), або її опікуном, піклувальником, або договором про припинення права на аліменти для дитини (дітей) у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).
Якщо аліментні зобов'язання не були виконані особою, що виїжджає, стягнення аліментів провадиться за рішенням суду.
Для того, щоб уникнути випадків ухилення батьків від утримання дітей до їх повноліття шляхом сплати аліментів особа, що виїжджає для постійного проживання за кордоном, разом із заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон або оформлення відповідної сторінки у паспорті подає до паспортної служби органу внутрішніх справ за місцем постійного проживання в Україні у разі наявності дитини (дітей), що залишається в Україні,наступні документи:
· договір про виплату аліментів;
· або нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів;
· або копію рішення суду про виплату аліментів.
До моменту одержання паспорта боржник повинен подати до відповідного органу внутрішніх справ за місцем постійного проживання в Україні документ, що підтверджує виконання аліментних зобов'язань:
· нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувачів аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів (якщо така заява не подавалася згідно з абзацом першим пункту 2 цього Порядку);
· або нотаріально засвідчену копію постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження (якщо стягнення аліментів проводилося за рішенням суду).
У разі наявності неврегульованих аліментних зобов'язань керівник дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном приймає рішення про відмову в задоволенні клопотання до усунення обставин, які цьому перешкоджають.
Стягнення аліментів за кордоном здійснюється відповідно до положень Конвенції про стягнення аліментів за кордоном від 20.06.1956, тобто, якщо стягувач проживає в Україні, а боржник на території держави, яка ратифікувала зазначену Конвенцію, стягнення аліментних платежів здійснюється на підставі цієї Конвенції.
Дана Конвенція регламентує процедуру визнання та виконання рішень українських судів у разі їх наявності на територіях держав, які підписали Конвенцію. Крім того, якщо рішення про стягнення аліментів відсутнє, стягувач має право подати документи до Міністерства юстиції України, який є уповноваженим державним органом, щодо перенаправлення пакетів документів до відповідного органу іноземної держави для вирішення питання про стягнення аліментів з громадянина такої держави.
Відповідно до п. 7 Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 29.12.2006 № 121/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.012.2006 № 1390/13264, у разі, коли відсутнє рішення суду України про стягнення аліментів з відповідача, який проживає за кордоном, або коли згідно із законодавством Договірної Сторони вирішення питання здійснюється за місцем проживання відповідача, або коли потребує вирішення питання про зміну розміру аліментів, до відповідної Договірної Сторони надсилаються документи, необхідні для розгляду справи по суті.
Заява про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном оформлюється згідно з додатком 1 до Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.
З урахуванням вимог статті 3 Конвенції заява чи додатки до неї повинні містити таку інформацію та документи:
1. повне ім'я відповідача (боржника), дату народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу, його місця проживання протягом останніх п'яти років, рід занять і місце роботи, фотокартку (за наявності);
2. відомості про фінансові та сімейні обставини відповідача, у тому числі інформацію про належне йому майно;
3. відомості про фінансові та сімейні обставини позивача (заявника), у тому числі довідку про доходи;
4. засвідчену копію документа, що підтверджує ступінь родинних зв'язків між відповідачем та особою, на користь якої вимагаються аліменти (наприклад, свідоцтва про народження, рішення суду про встановлення батьківства тощо);
5. фотокартку позивача;
6. будь-яку іншу інформацію, що може сприяти встановленню місцезнаходження відповідача (боржника) чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна;
7. нотаріально засвідчене доручення, яке уповноважує орган, що приймає, відповідної Договірної Сторони діяти від імені позивача, або інформацію про будь-яку іншу особу, уповноважену діяти від імені позивача.
Зазначена заява надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції. В свою чергу Міністерство юстиції надсилає заяву органу, що приймає, відповідної Договірної Сторони протягом місяця від дня її надходження. В подальшому Міністерство юстиції України повідомляє стягувача про хід та результати розгляду заяви.
У випадку, якщо наявне рішення суду про стягнення аліментів, стягував надсилає через територіальне управління юстиції до Міністерства юстиції України клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном. Зазначене клопотання повинно бути оформлено згідно з додатком 2 до цієї Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, та містити таку інформацію:
1. повне ім'я відповідача (боржника), дата народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу (стягувачу), його адреси протягом останніх п'яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотокартка;
2. наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;
3. будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленню місцезнаходження боржника чи виконанню клопотання або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна.
До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що виніс рішення, такі документи:
1. копія судового рішення;
2. довідка про те, що рішення набрало законної сили;
3. довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;
4. довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
5. копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справ про стягнення аліментів було розглянуто по суті;
6. фотокартка стягувача.
Клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів надсилається Міністерством юстиції України Органу, що приймає, відповідної Договірної Сторони протягом одного місяця від дня його надходження.
Отже, питання щодо стягнення аліментних платежів на дитину у разі виїзду одного з батьків для постійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про подання правової допомоги, а також стягнення аліментних платежів за кордоном, не належить до компетенції органів державної виконавчої служби і здійснюється через Міністерство юстиції України безпосередньо стягувачем