Відповідальність у виконавчому провадженні

Законодавством України встановлена відповідальність за невиконання рішень, що підлягають примусовому виконанню, а також за невиконання законних вимог державного виконавця та порушення вимог Закону України “Про виконавче провадження». Статтею 89 Закону України “Про виконавче провадження» визначено, що у разі невиконання  без  поважних  причин  у  встановлений державним   виконавцем   строк  рішення,  що  зобов'язує  боржника виконати певні дії,  та рішення про поновлення на роботі державний виконавець  виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти  неоподатковуваних  мінімумів доходів  громадян та  на  посадових  осіб  -  від двадцяти до сорока неоподатковуваних  мінімумів  доходів  громадян.  На  боржника   - юридичну  особу  накладається штраф  від  сорока  до  шістдесяти  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, при цьому державний виконавець  встановлює новий строк виконання.

У  разі  повторного  невиконання  рішення  боржником   без поважних  причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до  правоохоронних органів  з  поданням  (повідомленням)  про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

  Згідно статті 90 Закону України «Про виконавче провадження» за порушення  вимог  цього Закону,  невиконання  законних вимог  державного  виконавця  фізичними,  юридичними чи посадовими особами, несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із  заробітної  плати  та  інших  доходів боржника,  неподання або подання  неправдивих  відомостей  про  доходи  і   майновий   стан боржника,   а також  неповідомлення  боржником  про  зміну  місця проживання  чи  місцезнаходження  або  місця   роботи   (отримання доходів),  а  також  за  неявку  без  поважних  причин за викликом державного  виконавця  винні особи  несуть   відповідальність   у встановленому законом порядку.

   За  наявності  ознак  злочину  в  діях  особи,  яка умисно перешкоджає виконанню рішення чи іншим чином порушує вимоги закону про  виконавче  провадження,  державний виконавець складає акт про порушення і  звертається  до  правоохоронних  органів  з  поданням (повідомленням)    про    притягнення    особи   до   кримінальної відповідальності відповідно до закону.

  Відповідно до статті 188-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення невиконання законних вимог державного виконавця щодо усунення порушень законодавства про виконавче провадження, несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання недостовірних відомостей про доходи і майновий стан боржника, неповідомлення боржником про зміну місця проживання чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також – неявка без поважних причин за викликом державного виконавця  передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення на винну особу штрафу від двадцяти до сімдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

  Законодавством України встановлена кримінальна відповідальність за умисне невиконання рішення суду, а також за перешкоджання їх виконанню Згідно статті 382 Кримінального кодексу України за умисне  невиконання  вироку,  рішення,  ухвали,  постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню - карається штрафом    від    п'ятисот    до    однієї   тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені службовою особою, - караються штрафом  від  семисот  п'ятдесяти  до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на  строк  до  п'яти  років,  з  позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Законом України від 07.07.2010 р. внесено зміни до ст.382 КК України та розширено коло субєктів цього злочину. За умисне невиконання рішення суду чи перешкоджання їх виконанню несуть кримінальну відповідальність як службові особи, так і фізичні особи.

Слід зазначити, що під перешкоджанням виконанню судового рішення розуміється протидія особи, в тому числі службової особи, наділеної законом певними повноваженнями щодо реалізації вимог, які у ньому містяться з метою недопущення його реалізації.

Таким чином, за невиконання рішень, що підлягають примусовому виконанню, а також за невиконання законних вимог державного виконавця винні особи несуть дисциплінарну, адміністративну, кримінальну відповідальність, що полягає у застосуванні певних санкцій і може негативно позначитись на їхньому становищі.

 

Державний виконавець

ВДВС Новомиргородського РУЮ

Вовк М. М.