Виконавчий збір - санкція за невиконання рішення суду та інших органів (посадових осіб).

Виконавчий збір – це грошові суми, що підлягають стягненню з боржника в разі невиконання ним рішення добровільно в межах наданого державним виконавцем строку. Виконавчий збір, таким чином, є своєрідною санкцією за невиконання вимог державного виконавця.

Статтею 28 Закону України "Про виконавче провадження" педбачено, що у разі невиконання рішення у строк, установлений для добровільного його виконання, з боржника постановою державного виконавця, яка затверджується начальником відділу ДВС, стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків від фактично стягненої суми або вартості майна боржника, а в разі невиконання рішення немайнового характеру в строк встановлений для добровільного його виконання, з боржника після повного виконання рішення у розмірі 20 відсотків неоподаткованих мінімумів доходів громадян з боржника – громадянина і в розмірі 50 відсотків неоподаткованих мінімумів доходів громадян з боржника – юридичної особи.

Виконавчий збір не підлягає стягненню в разі, якщо мова йде про виконання рішень, що не передбачають добровільного виконання, а саме:
   - за виконавчими документами про конфіскацію майна;
   - стягнення періодичних платежів;
   - стягнення виконавчого збору;
   - накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог;
   - із страховиків, які здійснюють державне обов'язкове особисте страхування;
   - про стягнення коштів за державним обов'язковим особистим страхуванням;
   - з засуджених при стягненні штрафу, як міри покарання.

Постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при першому надходженні виконавчого документа, при наступних надходженнях виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута при попередньому виконанні.

Постанова про стягнення виконавчого збору не пізніше наступного дня після її винесення надсилається боржнику і може бути оскаржена до суду в 10-денний строк.

У разі коли виконавче провадження закінчено, а виконавчий збір не стягнуто, постанова про стягнення виконавчого збору виділяється в окреме провадження і підлягає виконанню в загальному порядку.

У разі закриття виконавчого провадження у зв'язку з скасуванням рішення, що підлягало виконанню на основі виконавчого документа, виконавчий збір повертається боржникові.

Постанова про стягнення виконавчого збору може бути скасована за заявою боржника начальником відповідно органу державної виконавчої служби, якщо боржник оплатить витрати, пов'язані з проведенням виконавчих дій, у разі:
       - прийняття судом відмови стягувача від стягнення;
       - смерті або оголошення померлим стягувача чи визнання його безвісно відсутнім або ліквідації стягувача юридичної особи, якщо виконання вимог стягувача у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва;
       - повернення виконавчого документа без виконання на вимогу суду або іншого органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, або на письмову вимогу чи заяву стягувача.

Постанова про стягнення виконавчого збору може бути скасована за поданням державного виконавця у разі:
         1. смерті або оголошення померлим боржника або визнання його безвісно відсутнім чи ліквідації боржника – юридичної особи, якщо виконання обов'язків боржника у виконавчому провадження не допускає правонаступництва;
         2. недостатності майна юридичної особи – боржника, що ліквідується;
         3. скасування рішення суду або іншого органу (посадової особи), яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа.

Отже, враховуючи вимоги статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" - стягнення виконавчого збору, при надходженні постанови про відкриття виконавчого провадження боржнику необхідно сплатити суму стягнення за виконавчим документом або виконати рішення немайнового характеру у встановлений державним виконавцем термін для сплати суми боргу, щоб додатково не сплачувати виконавчий збір у зазначених вище розмірах.

 

 

 

 

 

Начальник відділу державної виконавчої служби

Новомиргородського районного управління юстиції

Чупик В. В.