Звернення стягнення на майно боржника, яке перебуває в інших осіб

 

Звернення стягнення на майно боржника, яке перебуває в інших осіб

Державний виконавець відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" має право звернути стягнення на майно боржника, що перебуває в інших осіб, а також на майно та кошти, що належать боржнику від інших осіб.

Зазначені особи зобов'язані подати на запит державного виконавця у визначений ним строк відомості про належне боржнику майно, що перебуває в них, та майно чи кошти, які вони мають передати боржнику.
Після надходження від зазначених осіб відомостей про наявність майна боржника державний виконавець описує таке майно, вилучає його і реалізує у встановленому цим Законом порядку. У разі якщо особа, у якої перебуває майно боржника, перешкоджає державному виконавцю в його вилученні, таке майно вилучається державним виконавцем у примусовому порядку.
Готівкові кошти та майно, що належать боржнику від інших осіб, вилучаються державним виконавцем у таких осіб у присутності понятих на підставі ухвали суду.
На належні боржникові у разі передачі від інших осіб кошти, що перебувають на рахунках у банках та інших фінансових установах, стягнення звертається державним виконавцем на підставі ухвали суду в порядку, встановленому цим Законом.
Державний виконавець зобов'язаний встановити, на яких підставах майно боржника знаходиться у інших осіб. Особи, які утримують майно боржника або кошти, що належать боржнику, зобов'язані на запит державного виконавця надати у визначений ним строк відомості про таке майно.
Державний виконавець описує це майно в присутності понятих, вилучає його і реалізує у встановленому цим Законом порядку. B разі, якщо особа, у якої знаходиться майно боржника, перешкоджає державному виконавцеві у його вилученні, таке майно вилучається державним виконавцем у примусовому порядку, встановленому цим Законом. Проте перш ніж застосовувати процедуру примусового вилучення і тим більше продажу майна боржника, що знаходиться в інших осіб, треба встановити, чи не будуть такими діями порушуватися права і законні інтереси таких осіб. 3 набуттям чинності новим Цивільним кодексом в Україні в повній мірі почав діяти інститут речових прав на чужі речі. ЦK України 1963 р. теж передбачав речово-правові способи забезпечення виконання зобов'язання, наприклад заставу. Aле сьогодні цей правовий інститут набуває зовсім нового статусу. Згідно із ст. 395 нового ЦK видами речових прав на чуже майно є: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзіс); право забудови земєльної ділянки (суперфіцій). Kрім цього, законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже майно, наприклад притримання та вже згадуваний нами інститут застави. Тому в залежності від виду майна можуть виникати різні види речових прав на чуже майно. Cкажімо, володільцем чужого майна є особа, яка фактично тримає його у себе. Bиникає право володін-ня або на підставі договору, або з інших встановлених законом підстав (ст. 398 ЦK). A однією з підстав припинення права володіння є витребування майна від володільця власником майна або іншою особою (ст. 399 ЦK). Отже, можна зробити висновок, що в разі коли боржник вказує державному виконавцеві на можливість звернення стягнення на майно, що знаходиться в інших осіб, він, як мінімум, повинен підтвердити державному виконавцеві документально про те, що ним майно витребувано. Bважаємо, що таким підтвердженням може бути судове рішення. Наведемо ще один приклад, коли виникає право притримання. Згідно з частиною першою ст. 594 ЦK кредитор, який правомірно володіє річчю, що підлягає передачі боржникові або особі, вказаній боржником, у разі невиконання ним у строк зобов'язання щодо оплати цієї рсчі або відшкодуваппя крсдиторові пов'язаних з пею витрат та інших збитків має право притримати її у ссбе до виконання боржником зобов'язашія. Більшетого, крсдитор мас право притримати річ у себе також у разі, якщо права иа неї, які виникли після псрсдачі речі у володіння кредитора, набула трстя особа.
У спеціальній юридичній літературі гроші характсризуються як один з об'єктів цивільних прав. Головна особливість, грошей як об'єкта цивільних прав полягає в тому, що вони, будучи загальним еквівалентом, можуть замінити собою майжс будь-який об'єкт майнових відносин, що мають оплатний характер. У цивільному праві гроші, як і цінні папери, визнаються окремим різновидом речей, причому різновидом родових, замінних речєй. Загибель грошових знаків у боржника не звільняє його від обов'язку сплатити крсдиторові відповідну грошову суму. Гроші не можуть бути витребувані від добросовісного набувача, навіть якщо вони булн вкрадені у власника чи загублені ним У виконавчому провадженні вжито термін «готівкові кошти», що означає гроші у вигляді паперових грошей, монет, грошових знаків, злитків Bилучення готівкових коштів та майна, що належить боржникові, від інших осіб здійснюється державним виконавцем виключно у присутності понятих. Підставою вчинення такої процесуальної виконавчої дії є ухвала суду. Наприклад, цей Закон закріплює право державного виконавця звертатися до суду з поданням про примусове проникнення до житла чи іншого володіння особи, у якої знаходиться майно та кошти, належні боржникові від інших осіб. Cуд вирішує це питання шляхом постановлення ухвали. За ЦПK України 2004 р. ця процедура більш чітко визначена і буде вирішуватися на підставі ст. 376, згідно з якою суд негайно розглядатиме подання, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб, але за участю державного виконавця. Ухвала може бути оскаржена: за чинним ЦПK - протягом п'ятнадцяти днів з наступного дня після їх ухвалення; за ЦПK 2004 р. - спочатку, протягом п'яти днів треба буде подати заяву про апеляційне оскарження ухвали. Aпеляційна скарга на ухвалу суду буде подаватися протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Умовними або безготівковими є кошти, що розміщені на банківських рахунках і які використовуються для оплати взаємних розрахунків шляхом перерахування з одного рахунку на інший Звернєння стягнення на належні боржнику від інших осіб грошові кошти, що знаходяться на рахунках цих осіб в установах банків та інших фінансових установах, здійснюється на підставі ухвали суду. Порядок звернення державного виконавця з поданням до суду та оскаржения ухвали вирішується так само, як і в попередньому випадку.
Законом передбачено можливість притягнення до відповідальності у вигляді штрафу осіб, в яких знаходиться майно боржника і які ухиляються від виконання законних вимог державного виконавця. Порядок притягнення до відповідальності регламентується ст. 90 ЗУ "Про виконавче провадження".